Dzieci i ogód   Rośliny mają znaczący wpływ na otaczający nas mikroklimat. Wydzielają do atmosfery parę wodną i tlen, a w upalne dni obniżają temperaturę wokół nagrzanych powierzchnia (ścian, dachów itp.) oczyszczają one również powietrza z groźnych dla naszego układu oddechowego pyłów zawieszonych, związków węgla, siarki i azotu. Jednym słowem zielone enklawy w życiu ludzi odgrywają bardzo ważną rolę. Ich wyjątkowość szczególnie wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, w dużej mierze kształtowany przez otaczające je środowisko.

   Łączenie placów zabaw i ogrodów przydomowych,
w których dzieci mogłyby przebywać kilka godzin dziennie, sprawi, że najmłodsi będą zdrowsi i szczęśliwsi. Symbioza tego typu, pozwala na zmysłowe poznawania świata przez najmłodszych jego mieszkańców. Takie elementy naturalne jak: woda, żwir, piasek czy drewno pobudzają zmysły dziecka oraz motywują do wykonywania ruchu. Różnorodna faktura elementów otaczających dziecko w ogrodzie początkowo poznawana jest za pomocą dłoni, stóp, następnie przez całe ciało. Dzieci podczas zabawy ćwiczą nie tylko podstawowe czynności manualne, ale również pobudzają mózgu
i rozwijają swoją kreatywność. Mała architektura (np. huśtawki czy karuzele) wyposażona w trąbki lub dzwonki, pozwala na usprawnienie orientacji w przestrzeni oraz poprawę koordynacji wzrokowo-słuchowej. Dzięki możliwości wykorzystania otoczenia przydomowego do zabaw dzieci stają się szczęśliwsze i spokojniejsze, ponieważ znajdują się blisko domu i rodziców, z którymi mogą dzielić radość czerpaną z zabawy.

   Należy pamiętać aby na terenach przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników nie wprowadzać roślin kłujących, trujących czy uczulających. W takich miejscach powinno zastosować się roślinność wysoką, osłaniającą bawiące się dzieci przed promieniowaniem słonecznym. Zieleń może spełniać również funkcję edukacyjną. Warto wprowadzać takie gatunki, które poza funkcją ochronną będą zachęcać dzieci do zabawy i bliższego poznania kształtów liści, ciekawych barw oraz zapachów kwiatów.

   Oferujemy Państwu możliwość skorzystania z naszego doświadczenia przy zakładaniu placów zabaw w połączeniu z przydomowymi ogrodami.